Rejestracja

Zarejestruj się

dalej...

image caption module joomla

Harmonogram

Harmonogram 100-lecia szkoły

więcej...

slide image caption joomla

Wspomnienia

Prześlij swoje wspomnienia

więcej...

image content caption module

www.staszic.pl

Strona internetowa Zespołu Szkół nr 2

przejdź...

image content caption module

Aktualności

Pielgrzymka maturzystów ze Staszica w roku Jubileuszu

Tegoroczna XXIV Pielgrzymka Maturzystów  diecezji zamojsko – lubaczowskiej do Jasnogórskiego Domu Matki miała miejsce w dobie maryjnych jubileuszy: 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski, 140. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz 100-nej rocznicy objawień fatimskich.
W związku z tym, że obecny rok szkolny  jest również  dla naszej szkoły wyjątkowy, gdyż będziemy świętować  jubileusz 100 –lecia istnienia, dlatego wraz z  p. dyrektor Alicją Borkowską, wychowawcami, katechetami  i młodzieżą podkreśliliśmy to wydarzenie podczas pielgrzymki na Jasną Górę.

Ale po kolei.

W piątek 27 października o godz. 4.00 maturzyści  z ZS nr 2 w Hrubieszowie wraz z opiekunami udali się do   Krakowa, by podziwiać wiekowe zabytki. Wzgórze Wawelskie było pierwszym miejscem na naszej trasie -  zwiedziliśmy  Katedrę na Wawelu, miejsce pochówku większości królów polskich,  wspięliśmy się na wieżę by zgodnie z tradycją dotknąć serca  Dzwonu Zygmunta i podziwiać panoramę grodu Kraka. Mieliśmy także okazję odwiedzić krypty wawelskie, gdzie znajdują się grobowce wybitnych Polaków.

Królewska Katedra na Wawelu p.w. św. Stanisława i św. Wacława zrobiły na nas nie lada wrażenie.

Następne miejsca były nie mniej fascynujące - kręte uliczki zaprowadziły nas na  Rynek Główny. Tam zwiedziliśmy Kościół Mariacki, następnie podziwialiśmy najpiękniejsze okno  w Krakowie znajdujące się w kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu –chodzi oczywiście o witraż w oknie zaprojektowany przez mistrza Wyspiańskiego – widzieliśmy też inne słynne okno z którego pozdrawiał  mieszkańców Krakowa i pielgrzymów św. Jan Paweł II. Nie sposób wymienić wszystkich ważnych dla naszej kultury, nauki i historii miejsc, które mijaliśmy – Sukiennice, Barbakan, Brama Floriańska, Piwnica  pod Baranami to tylko niektóre z nich. Zwieńczeniem tej miejskiej wędrówki  była chwila wytchnienia i refleksji pod pomnikiem wieszcza Adama.  Bogaci we wrażenia duchowe i estetyczne udaliśmy się następnie na kolację i nocleg.

Kolejny dzień to wizyta w szczególnym miejscu – niemieckim obozie koncentracyjnym  Auschwitz-Birkenau, obozie, który stał się cmentarzem dla tysięcy ofiar nazizmu. Od  momentu przekroczenia bramy obozu z ironicznym napisem Arbeit macht frei, do ostatniego miejsca, jakim było krematorium, nie opuszczał nas smutek, zdziwienie  i przerażenie, że „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Następnie ruszyliśmy w kierunku Jasnej Góry, gdzie miały miejsce główne uroczystości związane z nasza pielgrzymką. Po obiedzie grupa młodzieży bezpośredni zaangażowana w Liturgię wraz z katechetami  i nauczycielami udała  się do Bazyliki jasnogórskiej, aby przygotować się i zająć przygotowane miejsca. S. Bernadetta Kozieł i p. Joanna Patkowska w zakrystii wpisały do księgi wot jasnogórskich jubileuszowy dar ołtarza od naszej szkoły, którym jest pozłacana głęboka patena.

O godz. 15.00 w Bazylice Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła się Msza Święta koncelebrowana przez wielu kapłanów naszej diecezji pod przewodnictwem ks. bpa Mariusza Leszczyńskiego.

Uczniowie naszej szkoły odświętnie ubrani, przygotowani przez s. Bernadettę Kozieł 

i ks. Tomasza Kąkola wzięli czynny udział w Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej. Czytanie – Małgorzata Borkowska, Psalm – Gabriela Ślusarska, Modlitwa wiernych: Karolina Waś, Kacper Gura, Milena Gałan, Piotr Mazurek, Sylwia Winiarczyk, Jacek Terechowski, Klaudia Żuraw, komentarz do darów – Aleksandra Terebus. Dary: kwiaty - Julia Radkowska, monografia – p. Joanna Patkowska, głęboka pozłacana patena – dyr. Alicja Borkowska, woda i wino - Kacper Gura i Małgorzata Borkowska, Hostia –Monika Kowalczuk.

Podczas  Eucharystii zanoszono do Boga modlitwy w różnych intencjach, m.in. za naszą diecezję Zamojsko-Lubaczowską, która w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia powstania oraz za tegorocznych maturzystów, aby prowadzeni światłem Ducha Świętego, jak Maryja, dokonywali właściwych wyborów drogi życia i pomyślnie zdali egzamin dojrzałości. Po Eucharystii był czas wolny na posiłek.

Młodzież maturalna wraz z opiekunami uczestniczyła w drodze krzyżowej odprawionej w Bazylice jasnogórskiej, modlitwie różańcowej połączonej z Akatystem oraz  Apelu Jasnogórskim, którym zakończono  diecezjalną pielgrzymkę. Wzmocnieni duchowo wróciliśmy do Hrubieszowa.

Tekst: maturzyści

zdjęcia: staszic.pl