Rejestracja

Zarejestruj się

dalej...

image caption module joomla

Harmonogram

Harmonogram 100-lecia szkoły

więcej...

slide image caption joomla

Wspomnienia

Prześlij swoje wspomnienia

więcej...

image content caption module

www.staszic.pl

Strona internetowa Zespołu Szkół nr 2

przejdź...

image content caption module

Aktualności

Stypendia na Stulecie!

Płk Franciszek Kornicki, absolwent Gimnazjum im. ks. S. Staszica w Hrubieszowie, rocznik 1936, pilot, uczestnik bitwy o Anglię, dowódca dywizjonów myśliwców; w czasie pokoju – oficer Królewskich Sił Powietrznych, zdecydował o przekazaniu honorarium za polskie wydanie autobiograficznej powieści Zmagania najzdolniejszym uczniom swojej Alma Mater. Jego Synowie: Piotr i Ryszard Korniccy podjęli się wypełnienia woli ojca.

W październiku 2017 roku do Szkoły przyszedł list, w którym Piotr Kornicki przedstawił propozycję Pana Pułkownika. Spotkała się ona z entuzjastycznym przyjęciem i natychmiast podjęto kroki, aby poprzez Stowarzyszenie Staszic środki pieniężne mogły być przekazywane uczniom. Franciszek Kornicki podpisał umowę o przekazaniu szkole stypendium za pośrednictwem Stowarzyszenia Staszic kilka dni przed śmiercią... Zmarł 16 listopada 2017 roku, na miesiąc przed swoimi 101. urodzinami.

W Roku Jubileuszowym uczniowie otrzymali Stypendia z rąk Synów płk. Kornickiego - panów Piotra i Ryszarda Kornickich. Uroczystość odbyła się 28 maja 2018 r., w poniedziałek o godz. 10.00 w auli szkoły. Przybyli na nią również: wicestarosta p. Anna Frączek i naczelnik Wydziału Oświaty p. Dariusz Czujkowski.

Spotkanie zaczęło się od piosenki Radość najpiękniejszych lat… oraz od powitania gości. Później zostały przedstawione najważniejsze informacje o szkole i krótkie filmy pokazujące specyfikę poszczególnych klas. W następnej części uczniowie opowiedzieli o postaci absolwenta, płk. Franciszka Kornickiego, o jego szkolnych latach, o udziale w bitwie o Anglię, o pracy w RAF-ie i o działalności patriotycznej. Pojawiły się również doniesienia mediów o konkursie ogłoszonym przez muzeum brytyjskiego lotnictwa i o zaskakującej przewadze głosów podczas wyboru pilota, który został twarzą RAF-u na stulecie tej formacji.

Po kolejnym muzycznym przerywniku nadszedł wyczekiwany przez wszystkich moment – wręczenie Stypendium w wysokości 1000 zł uczniom Zespołu Szkół nr 2.

Oto lista nagrodzonych:

 • Piotr Juszczuk z kl. II b gimnazjum
 • Jakub Woś z kl. II b gimnazjum
 • Jacek Tyszkiewicz z kl. III a gimnazjum
 • Kacper Osiński z kl. III b gimnazjum
 • Tomasz Turek z kl. III c gimnazjum
 • Anna Najczuk z kl. I b liceum
 • Matylda Ślażyńska z kl. I b liceum
 • Aleksandra Wesołek z kl. I e liceum
 • Barbara Kusiak z kl. I e liceum
 • Julia Dąbrowska z kl. II c liceum
 • Albert Gardyński z kl. III a liceum
 • Karolina Waś z kl. III c liceum
 • Wioleta Kusiak z kl. III d liceum

W imieniu wszystkich stypendystów Matylda Ślażyńska podziękowała za przyznane wyróżnienie i obiecała, że w przyszłości uczniowie zrobią wszystko, aby nie zawieźć pokładanych w nich nadziei.

Piotr i Ryszard Korniccy podziękowali za wspaniałą, wzruszającą uroczystość i przyznali, że ich Tato byłby zachwycony dzisiejszym dniem.

Ostatnim punktem programu była niespodzianka – teledysk przygotowany przez uczniów szkoły na jej Stulecie.

W uroczystości wzięli udział: Katarzyna Cencelewicz, Julia Dąbrowska, Natalia Lewicka, Milena Micek, Iga Patyjewicz, Michał Kościuk, Dawid Kucharski i Paweł Sala. Multimedia opracował Kacper Bartnik, sprzętem nagłaśniającym opiekował się Paweł Capiuk, nad całością czuwała p. Joanna Szabat, a dekoracją auli zajęła się p. Anna Jańczuk.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć wykonanych przez Karolinę Wasyluk i przez p. Wojciecha Borkowskiego oraz do odtworzenia relacji na żywo prowadzonej przez p. Agnieszkę Perkman na fanpage’u Jubileuszu 100-lecia: http://staszic.pl/index.php/uroczystosci-wydarzenia/638-stypendia-im-plk-franciszka-kornickiego-juz-rozdane

Tekst: J. Szabat